Or Tsfati  0546225855

מסלול מנהיגות לתפוצות

אודות פרויקט Community

tfuzot-logo-color

38287-logo Community bizua-3C-7

 

מכון גשר למנהיגות בשיתוף משרד התפוצות, מפעיל את פרויקט COMMUNITY להעמקת הידע והחיבור בין מובילי דעת קהל ישראלים לבין יהדות התפוצות. נקודת ההנחה של התכנית היא שמדינת ישראל ויהדות התפוצות הן אומה אחת המחויבות לקיום הפיסי והרוחני של העם היהודי באשר הוא. התכנית נותנת למנהיגים ישראלים ואישים בעלי השפעה, הזדמנות ייחודית להכיר את יהדות התפוצות ולהתחבר אליה דרך דו-שיח ומפגש עומק עם קהילה יהודית בתפוצות במסגרת קורס משמעותי.

במסגרת פרויקט Community יתקיימו עשרה קורסים (כ- 20 משתתפים בכל קורס), הכוללים ביקורי עומק בקהילות יהודיות בתפוצות.

למה צריך את זה?

השיח הישראלי הפומבי כמעט ולא מתעניין ביהדות התפוצות. הגישה הרווחת במדינה היא שיהדות העולם חייבת לתמוך ולהשקיע במדינת ישראל, אנו נזכרים באחינו בגולה בעת אסון אך הידע שלנו בעולם הערכים והתמודדויות של הקהילות בתפוצות כמעט ולא קיים. כמו גם השינוי בגישה של מדינת ישראל ביחס ליהדות התפוצות בשנים האחרונות.

הפרויקט נועד להקנות למשתתפים ידע בנוגע למגמות עכשוויות ביהדות התפוצות ואתגרים ביחסי ישראל-תפוצות, לחזק את תחושת העמיות היהודית, ולתת כלים והדרכה לפעילויות אפשריות של מובילי הדעה, כל אחד בתחומו, לשם חיבור החברה הישראלית ליהדות התפוצות או חיזוק הקשר עם יהדות העולם.

 • במסגרת הקורס, המשתתפים יעברו תהליך קבוצתי משמעותי, חוויה של שיח והידברות, וכן יבקרו כמשלחת בקהילה יהודית בתפוצות.
 • הקורס מהווה פלטפורמה תומכת למיזמים של המשתתפים בתחום יחסי ישראל-תפוצות.

תכנית הקורס:

הקורס נמשך כחודשיים וכולל את המרכיבים הבאים:

 •  5 מפגשים סדירים, בני שש שעות, אחת לשבוע.
 • ביקור עומק במסגרת משלחת בקהילה יהודית בתפוצות. הביקור ימשך בממוצע כשמונה ימים. בין הקהילות היהודיות בהן ייערך ביקור: ניו-יורק, לוס אנג'לס, יוהנסבורג, לונדון ועוד.
 • מינוף יוזמות ומנהיגות חברתית.
 • רשת קשרים ייחודית בין חברי הקורס.

בין התכנים בהם עוסק הקורס:

 • ידע בנושא יהדות התפוצות
 • העם היהודי ופסיפס הזהויות בתוכו
 • הקשר בין יהדות התפוצות וישראל
 • אתגרים ביחסי ישראל-תפוצות
 • מתן כלים מעשיים בהובלת פרויקטים בתחום התפוצות

ביקור בקהילה יהודית בתפוצות מהווה את שיאו של הקורס וכולל: ביקור בארגונים חשובים בקהילה ומפגש עם ראשי ארגונים, מפגש עם אישיות ישראלית בכירה כגון שגריר ישראל או קונסול, ביקור במוסד חינוכי בקהילה, מפגש עם רבנים מרכזיים, אנשי תקשורת בקהילה, אנשי עסקים בכירים בקהילה ועוד.

המשתתפים:

 • 20-25  מובילי דעת קהל, בעלי השפעה בתפקידים בכירים מתחומים שונים (כגון: צבא, מגזר ציבורי, מגזר שלישי, עסקי, משפט, אקדמיה, תקשורת וכו'), המגיעים מאוכלוסיות מגוונות בחברה הישראלית (חילונים, חרדים, דתיים, מסורתיים, עולים, מרכז ופריפריה, גברים ונשים), אשר יהוו קבוצה נבחרת וישתתפו בקורס תוך שיח עמיתים, הידברות וכבוד הדדי.

תהליך ההרשמה:

תהליך ההרשמה לקורס כולל מילוי שאלון עמדות ושיחה אישית עם הנהלת המכון לבחינת ההתאמה ההדדית לקורס.

ההשתתפות בקורס אינה כרוכה בתשלום!

* נדרשת מוכנות להתחייב לכלל המפגשים ולמשלחת.

* יש להפקיד שיק פיקדון עבור כרטיס הטיסה שיוחזר בתום הקורס וחתימה על טופס ניגוד עניינים.

מנחי קורסים במכון

1

דפנה בראשי אייזן

פסיכולוגית ארגונית תעסוקתית ומנחת קבוצות. מנחת קורסים במכון גשר למנהיגות. מזה כ 15 שנה מלווה מנהלים, קבוצות וארגונים בתהליכי שינוי וצמיחה.  מתמחה בהנחיית קבוצות גדולות בשיטות דיאלוגיות. מאמנת אישית-מקצועית בתהליכי שינוי קריירה.

alon_more2

אלון מור

מנהל תחום החינוך החווייתי בתכנית בארי של מכון הרטמן. מנחה קורסים במכון גשר למנהיגות. ניהל את תחום חינוך והדרכה ב- 'גשר – מפעלים חינוכיים'. מיוזמי עמותת 'מרקם' – רשת הקהילות המעורבות. כיהן כמנכ"ל עמותת וקהילת 'יחד מודיעין' לחינוך יהודי פלורליסטי משלב. פעיל חברתי ירושלמי ויו"ר ועד מנהל ב'תנועה הירושלמית'. בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה וסוציולוגיה ותואר שני בסוציולוגיה.

חנה פנחסי

ד"ר חנה פנחסי

מנהלת בית הספר להוראת תרבות ישראל  של תכנית בארי במכון הרטמן בירושלים. מנחת קורסים במכון גשר למנהיגות. חנה עמיתה במכון "שחרית" . כתבה מחקר המציע פרשנות פמיניסטית למדרש איכה רבה במחלקה למגדר של אוניברסיטת בר-אילן. בצד כתיבה אקדמית חנה כותבת כתיבה פובליציסטית בכלי תקשורת שונים. בשנים 2004-2001 שימשה חנה נציגת מחלקת החינוך של הסוכנות היהודית בקנדה והייתה אחראית על מערך השליחות בהיבטים חינוכיים וארגוניים.

אורית אבנרי

ד"ר אורית אבנרי

מרצה למקרא במרכז האקדמי שלם ועמיתת מחקר במכון הרטמן. תחום עיסוקה הוא ניתוח ספרותי של המקרא והיא מרבה להרצות בנושא זה בבמות שונות, הן פופולריות והן אקדמיות. ספרה "עומדות על הסף – שייכות וזרות במגילות רות ואסתר" הציע לקרוא את המגילות כדיאלוג בין יהודי ארץ ישראל ליהודי פרס בנוגע לכינון הזהות ושימורה. הספר מזמין את הקוראים למסע פרשני בטקסט המקראי שהוא בה בעת מסע במציאות חיינו ומעלה שאלות נוקבות אודות זהותנו. אורית נשואה ואם לחמישה ילדים.

Michal Levin

מיכל לוין

יועצת בכירה לארגונים העוסקים בחינוך לדמוקרטיה ותוכניות דיאלוג עם דגש על פתרון קונפליקטים, שיח בינדתי וכדומה; מכשירה ומדריכה צוותי מנהלים במשרד החינוך; מלמדת הנחיית קבוצות, מכשירה ומלווה מנחים בעבודת השטח; חברה במרכז של 'פילוסופיה לילדים', כותבת תוכניות ומלמדת.

גלרית קורס מנהיגות לתפוצות