מסלול מנהיגות לתפוצות

אודות קורסי "גשר לתפוצות"

tfuzot-logo-color

מכון גשר למנהיגות בשיתוף משרד התפוצות ועמ"י, מפעיל את קורסי "גשר לתפוצות" להעמקת הידע והחיבור בין מובילי דעת קהל ישראלים לבין יהדות התפוצות. נקודת ההנחה של התכנית היא שמדינת ישראל ויהדות התפוצות הן אומה אחת המחויבות לקיום הפיסי והרוחני של העם היהודי באשר הוא. התכנית נותנת למנהיגים ישראלים ואישים בעלי השפעה, הזדמנות ייחודית להכיר את יהדות התפוצות ולהתחבר אליה דרך דו-שיח ומפגש עומק עם קהילה יהודית בתפוצות במסגרת קורס משמעותי.

למה צריך את זה?

השיח הישראלי הפומבי כמעט ולא מתעניין ביהדות התפוצות. הגישה הרווחת במדינה היא שיהדות העולם חייבת לתמוך ולהשקיע במדינת ישראל, אנו נזכרים באחינו בגולה בעת אסון אך הידע שלנו בעולם הערכים והתמודדויות של הקהילות בתפוצות כמעט ולא קיים. כמו גם השינוי בגישה של מדינת ישראל ביחס ליהדות התפוצות בשנים האחרונות.

הקורסים נועדו להקנות למשתתפים ידע בנוגע למגמות עכשוויות ביהדות התפוצות ואתגרים ביחסי ישראל-תפוצות, לחזק את תחושת העמיות היהודית, ולתת כלים והדרכה לפעילויות אפשריות של מובילי הדעה, כל אחד בתחומו, לשם חיבור החברה הישראלית ליהדות התפוצות או חיזוק הקשר עם יהדות העולם.

 • במסגרת הקורס, המשתתפים יעברו תהליך קבוצתי משמעותי, חוויה של שיח והידברות, וכן יבקרו כמשלחת בקהילה יהודית בתפוצות.
 • הקורס מהווה פלטפורמה תומכת למיזמים של המשתתפים בתחום יחסי ישראל-תפוצות.

תכנית הקורס:

הקורס נמשך כחודשיים וכולל את המרכיבים הבאים:

 •  5 מפגשים סדירים, בני שש שעות, אחת לשבוע.
 • ביקור עומק במסגרת משלחת בקהילה יהודית בתפוצות. הביקור ימשך בממוצע כשמונה ימים. בין הקהילות היהודיות בהן ייערך ביקור: ניו-יורק, לוס אנג'לס, יוהנסבורג, לונדון ועוד.
 • מינוף יוזמות ומנהיגות חברתית.
 • רשת קשרים ייחודית בין חברי הקורס.

בין התכנים בהם עוסק הקורס:

 • ידע בנושא יהדות התפוצות
 • העם היהודי ופסיפס הזהויות בתוכו
 • הקשר בין יהדות התפוצות וישראל
 • אתגרים ביחסי ישראל-תפוצות
 • מתן כלים מעשיים בהובלת פרויקטים בתחום התפוצות

ביקור בקהילה יהודית בתפוצות מהווה את שיאו של הקורס וכולל: ביקור בארגונים חשובים בקהילה ומפגש עם ראשי ארגונים, מפגש עם אישיות ישראלית בכירה כגון שגריר ישראל או קונסול, ביקור במוסד חינוכי בקהילה, מפגש עם רבנים מרכזיים, אנשי תקשורת בקהילה, אנשי עסקים בכירים בקהילה ועוד.

המשתתפים:

 • 20-25  מובילי דעת קהל, בעלי השפעה בתפקידים בכירים מתחומים שונים (כגון: צבא, מגזר ציבורי, מגזר שלישי, עסקי, משפט, אקדמיה, תקשורת וכו'), המגיעים מאוכלוסיות מגוונות בחברה הישראלית (חילונים, חרדים, דתיים, מסורתיים, עולים, מרכז ופריפריה, גברים ונשים), אשר יהוו קבוצה נבחרת וישתתפו בקורס תוך שיח עמיתים, הידברות וכבוד הדדי.

תהליך ההרשמה:

תהליך ההרשמה לקורס כולל מילוי שאלון עמדות ושיחה אישית עם הנהלת המכון לבחינת ההתאמה ההדדית לקורס.

ההשתתפות בקורס אינה כרוכה בתשלום!

* נדרשת מוכנות להתחייב לכלל המפגשים ולמשלחת.

* יש להפקיד שיק פיקדון עבור כרטיס הטיסה שיוחזר בתום הקורס וחתימה על טופס ניגוד עניינים.

מנחי קורסים במכון

דפנה בראשי אייזן

פסיכולוגית ארגונית תעסוקתית ומנחת קבוצות. מנחת קורסים במכון גשר למנהיגות. מזה כ 15 שנה מלווה מנהלים, קבוצות וארגונים בתהליכי שינוי וצמיחה.  מתמחה בהנחיית קבוצות גדולות בשיטות דיאלוגיות. מאמנת אישית-מקצועית בתהליכי שינוי קריירה.

אלון מור

מנהל תחום החינוך החווייתי בתכנית בארי של מכון הרטמן. מנחה קורסים במכון גשר למנהיגות. ניהל את תחום חינוך והדרכה ב- 'גשר – מפעלים חינוכיים'. מיוזמי עמותת 'מרקם' – רשת הקהילות המעורבות. כיהן כמנכ"ל עמותת וקהילת 'יחד מודיעין' לחינוך יהודי פלורליסטי משלב. פעיל חברתי ירושלמי ויו"ר ועד מנהל ב'תנועה הירושלמית'. בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה וסוציולוגיה ותואר שני בסוציולוגיה.

ד"ר חנה פנחסי

מנהלת בית הספר להוראת תרבות ישראל  של תכנית בארי במכון הרטמן בירושלים. מנחת קורסים במכון גשר למנהיגות. חנה עמיתה במכון "שחרית" . כתבה מחקר המציע פרשנות פמיניסטית למדרש איכה רבה במחלקה למגדר של אוניברסיטת בר-אילן. בצד כתיבה אקדמית חנה כותבת כתיבה פובליציסטית בכלי תקשורת שונים. בשנים 2004-2001 שימשה חנה נציגת מחלקת החינוך של הסוכנות היהודית בקנדה והייתה אחראית על מערך השליחות בהיבטים חינוכיים וארגוניים.

הראל גוטשטיין

מנחה בצוות מנחי "אבני ראשה", מלמד בתכנית להכשרת מנהלים בסמינר הקיבוצים ומדריך אישי למנהלים.
בוגר בי"ס מנדל למנהיגות חינוכית, בעל תואר שני בניהול מלכ"רים וארגונים קהילתיים, תעודת הוראה בסוציולוגיה ובאזרחות, בוגר התכנית להכשרת מנהלי בתי"ס ולימודי הנחיית קבוצות.
לשעבר מנהל עירוני י"ד, תיכון שש שנתי בת"א ומנהל תכנית תרבות עברית במערכת החינוך בעיר.
מנהל תחום הדרכה בעמותת "גשר", מפתח ומנחה תכניות בחינוך הבלתי פורמלי למגוון קהלים.

גלרית קורס מנהיגות לתפוצות